Reklama

Mnożenie przez podział

Mnożenie przez podział

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Na nic się zdały apele o jedność opozycji. Sama negatywna ocena rządu nie okazała się wystarczającą płaszczyzną porozumienia. Dobrze byłoby osiągnąć porozumienie choćby co do tego, dlaczego tak się stało.
MKZ / TP
W

W polskim społeczeństwie tradycyjne terminy „prawica” i „lewica” opisują tylko problemy tożsamościowe. Prawica to ci, którzy są przywiązani do roli wspólnoty, do tożsamości narodowej i tego, jak dotąd żyliśmy. Oczekują traktowania w duchu swoistej ekologii społecznej – ludzie, jak rzadkie gatunki ptaków, mają prawo do tego, żeby inni uszanowali ich sposób życia, nie zmieniając im „ekosystemu”.

W nieoczywisty sposób nakłada się na to kwestia integracji europejskiej. Najpierw była postrzegana jako wzmocnienie przynależności do kulturowego kręgu zachodniego chrześcijaństwa. Tymczasem dla wielu stała się nadzieją na przyspieszenie modernizacji, ze szczególnym naciskiem na laicyzację i „odnarodowienie”. Bo naszą lewicę w horyzoncie tego podziału opisuje, generalnie rzecz biorąc, indywidualizm, rozumiany jako sceptycyzm względem wspólnoty i tradycyjnych ram życia społecznego.

...
10375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"jesteśmy w najściślejszej czołówce krajów UE pod względem uporządkowania polityki." Pamiętam, że w PRLu była o niebo bardziej uporządkowana

Dla mnie ciekawa próba przedstawienia, uporządkowania, zrozumienia (?) i przewidywania. Poproszę o jeszcze. Bardzo jestem ciekawa też pewnej rzeczy, która jakoś wiąże się z tymi wykresami. Przed wyborami zazwyczaj sięgam do programów partii, przypominam sobie wypowiedzi polityków, sprawdzam też zgodność poglądów partii z moimi osobistymi, w różnych barometrach wyborczych. I za każdym razem czuję się zaskoczona wynikiem. Bo co tu zrobić z czymś takim...zgodność poglądów partii A z moimi wynosi 44%, partii B 38%, partii C 38%, partii D 33%, partii E 27%, partii F 27%.... Jak głosować na partię A (najwyższa zgodność) skoro nie zgadzam się z 56% jej programu? I co zrobić z tymi poglądami, ważnymi dla mnie, które odnajduję w innych partiach? Może ktoś ma jakieś doświadczenie, co z tymi hm... niezgodnościami...zrobić?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]