Reklama

Ładowanie...

Mniejszości muszą się prosić

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Przedstawiciele mniejszości narodowych (m.in. Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Żydzi, Romowie) zwrócili się w ubiegłym tygodniu do premiera Kazimierza Marcinkiewicza z listem otwartym, w którym domagają się realizacji ustawy "O mniejszościach narodowych i etnicznych, oraz języku regionalnym.
I

Istota problemu tkwi w sposobie rozpatrywania wniosków o dotacje z budżetu na działalność organizacji mniejszościowych. Zgodnie z przepisami dokumenty winny trafiać do MSWiA we wrześniu roku poprzedzającego realizację projektu, o którego dofinansowanie dana organizacja się ubiega. W praktyce fundusze docierają na konta w drugiej połowie roku budżetowego. Wiele fundacji zmuszonych jest żyć na kredyt albo rezygnować ze swoich przedsięwzięć. Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce, mówi w rozmowie z "TP", że podobne trudności jego organizacja miała także w zeszłym roku. Pomogła dopiero interwencja u prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Tomasz Składowski, rzecznik MSWiA, stwierdza, że problemy wynikają z biurokracji, której nie da się przeskoczyć. Dodaje również, że czasem lepiej załatwiać sprawy ciszej, bez udziału mediów. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że bez...

1750

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]