Reklama

Młodzież silna, nieskażona

Młodzież silna, nieskażona

15.05.2006
Czyta się kilka minut
MATEUSZ FLAK: - Dzisiejsza Młodzież Wszechpolska uważa się za kontynuatorkę przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Kto i w jakim celu założył w marcu 1922 r. pierwszą MW?
A

ANDRZEJ CHOJNOWSKI: - Już w 1916 r. na Uniwersytecie Warszawskim istniały koła związane z Narodową Demokracją, potem grupki młodzieży akademickiej łączyły się w większe struktury. Na końcu powstała MW.

Narodowa Demokracja zawsze przywiązywała znaczenie do wychowywania młodych kadr, co wiązało się z filozofią Romana Dmowskiego, który chciał być nie tyle politykiem, co wychowawcą. W tym, na ile uda się pozyskać młodzież dla haseł endecji, Dmowski upatrywał klucza do sukcesu całego ruchu. Młodzież Wszechpolska miała konsolidować małe elity, dlatego kontaktowała się ze związkami pokrewnymi i dążyła do opanowania korporacji akademickich, tworzyła kółka, prowadziła propagandę. Poza tym była zasobem kadr: przywódcy obozu wyławiali z jej szeregów działaczy, którzy robili potem karierę w strukturach ND.

- Obecna MW mówi o prowadzonej w tamtym czasie...

6972

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]