Siewca nowoczesności, która przeraża

GRZEGORZ KRZYWIEC, autor książki o Romanie Dmowskim: Głównym grzechem twórcy Narodowej Demokracji była jego wizja świata, którą przeszczepił na swój obóz, na młodzież, na scenę polityczną.

Reklama

Siewca nowoczesności, która przeraża

Siewca nowoczesności, która przeraża

23.11.2020
Czyta się kilka minut
GRZEGORZ KRZYWIEC, autor książki o Romanie Dmowskim: Głównym grzechem twórcy Narodowej Demokracji była jego wizja świata, którą przeszczepił na swój obóz, na młodzież, na scenę polityczną.
Roman Dmowski, lata 30. XX w. / REPRODUKCJA ARCHIWUM KARLICKI / EAST NEWS
M

MIKOŁAJ MIROWSKI: Roman Dmowski uważany jest za jednego z ojców odzyskanej sto lat temu niepodległości.

GRZEGORZ KRZYWIEC: Był on jednym z ojców odrodzonej Polski. Tę zasługę trudno mu odebrać, niezależnie od polityczno-ideowych kłopotów z tą postacią. Oprócz roli, którą odegrał na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. – gdzie decydowały się kwestie polskich granic i gdzie skutecznie wystąpił razem z Ignacym Paderewskim w roli głównych delegatów Polski – był on wtedy najważniejszym reprezentantem największego ruchu politycznego na ziemiach polskich. Oraz politykiem, który w znacznej mierze określił ramy myślenia o tym, czym miała być odrodzona Polska. Co ciekawe, poza udziałem w konferencji paryskiej i epizodem ministerialnym, jego rola miała charakter przede wszystkim nieformalny.

Jedynie od 27 października do 14 grudnia 1923 r. był szefem MSZ w...

15384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Do dziś to jest jeden z najwybitniejszych polskich myślicieli politycznych i nie sposób obejść się bez zapoznania się z jego sposobem myślenia, którego charakteryzuje daleki horyzont, jeśli ktoś chce na poważnie zajmować się polityką. Obcowanie z jego myślą uświadamia jak wiele czynników o wymiarze nawet geograficznie b. dalekim od Polski może wpływać na los Polski i Polaków. Jeśli chodzi o problematykę mniejszości narodowych to należy zauważyć, że przykładowo syjonizm podobnie jak Narodowa Demokracja widział nieprzystosowanie tradycyjnego społeczeństwa żydowskiego do życia w nowoczesnym państwie. I o ile wiem to jest do dzisiaj problem w Izraelu. Narodowa Demokracja była ruchem skierowanym przeciwko interesom warstw, narodowości i klas, które były zacofane i których interesy nie przystawały do wizji nowoczesnego państwa. Konflikt narodowościowy nie był wynikiem ideologii Narodowej Demokracji, lecz wynikał z dużej mierze w z wielowiekowej polityki państw zaborczych i wydaje się, że w zasadzie był nie do rozwiązania, gdyż mniejszości narodowe stały w opozycji lub były obojętne w swojej masie i elitach wobec naszej niepodległości. Utrata zaś niepodległości dla Polski mogła mieć tylko wymiar tragiczny, gdyż państwa zaborcze dożyły jednak do przywrócenia stanu status quo pro ante, a to z kolei oznaczało nic innego jak ludobójstwo na narodzie polskim i jego elitach, czego dotkliwie doświadczyliśmy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]