Reklama

Ładowanie...

Miuuzyka i kosmatologia

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Im lepiej znam ludzi, tym bardziej kocham moje koty... “Studiowałem wielu filozofów i wiele kotów. Koty są nieskończenie mądrzejsze" - pisał Hippolyte Taine, a Mark Twain przyklaskiwał: “Gdyby człowieka dało się skrzyżować z kotem, człowiekowi wyszłoby to na dobre, lecz kotu z pewnością by to zaszkodziło".
N

Nie zawsze koty darzono miłością. Niektórzy z uporem wyrzucają im wciąż “fałszywość", najwyraźniej nie mogąc przełknąć faktu, że niezależne te istoty nigdy nie dały się ujarzmić i obcują z nami z wolnej stopy. Na zasadzie równouprawnienia i poniekąd wzajemności: człowiek jest kotem swego kota. Tępym, gruboskórnym, wyjątkowo nieudanym z kociego punktu widzenia, lecz w swej wspaniałomyślności kot mu to wybacza.

Rozróżnienie na ludzi i zwierzęta jest ideologiczne, powiada Borys Cyrulnik, wspaniały psychiatra i etolog. Wśród wielu szczepów indiańskich i afrykańskich plemion, u Egipcjan, brahmanistów i buddystów, Chińczyków i Japończyków, Khmerów i Birmańczyków - zwierzęta sakralizowano, nadając im boskie atrybuty lub widząc w nich braci i kuzynów, współlokatorów owego świata ożywionego, który i nam dał szansę przypadkowo zaistnieć. Jedynie człowiek Zachodu i...

15664

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]