Reklama

Ładowanie...

Misja Tomka

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Misja bohaterów Alfreda Szklarskiego sprowadza się do szerzenia wszędzie zasad postępowania, jakie są im bliskie, iwspierania, tam gdzie się da, równości ipraw innych kultur. Wstyd, że misja ta nie jest kontynuowana...
1

1.Odkąd w wieku 12 lat ciężko zachorowałam i spędziłam kilka miesięcy, czytając dorosłe książki, nie kusiło mnie już wracanie do lektur z dzieciństwa. Przedtem byłam namiętną czytelniczką powieści indiańskich i podróżniczych, ale trudno mnie było przekonać do typowo "dziewczyńskich" książek. "Anię z Zielonego Wzgórza" podejrzewałam o czułostkowość, a że ze względu na imię zachęcano mnie do niej szczególnie - nie przeczytałam do tej pory. Wolałam Karola Maya, ale także Wiesława Wernica, książki Arkadego Fiedlera, cykl Centkiewiczów o Arktyce, serię podróżniczą "Iskier" i oczywiście opowieści o Tomku Wilmowskim pióra Alfreda Szklarskiego.

Dzieci nie interesują życiorysy pisarzy, a Alfred Szklarski nigdy nie był postacią szczególnie eksponowaną. Były ku temu powody, a zwłaszcza jeden: współpraca podczas II wojny światowej z "gadzinową" prasą, co już w 1942 r....

15039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]