Reklama

Miłosne szarady

Miłosne szarady

20.02.2007
Czyta się kilka minut
W spektaklu "Lincz, opartym na jednoaktówkach Yukio Mishimy, Olsten chciała pogodzić nie tylko dwa zupełnie różne języki, ale i dwa światy. Z kilku powodów się to nie udało.
N

Niemal pustą scenę zalega raz półmrok, innym razem obraz wolno kołyszących się gałęzi drzew rzucany z projektora. Dominuje biel i czerń, przełamana tu i ówdzie jaskrawym, krzykliwym kolorem - fioletowa kanapa, czerwona peruka. Akcja postępuje niespiesznie w rytm delikatnie pulsującej muzyki. Aktorzy mówią cicho, pomiędzy słowami zalegają długie chwile milczenia, przerywane co jakiś czas wybuchami gwałtownych emocji. Każda z trzech jednoaktówek Mishimy, składających się na spektakl Agnieszki Olsten, stanowi odrębną inscenizacyjną całość - intensywna, hipnotyczna atmosfera pełni rolę spoiwa przedstawienia. Stanowi jednocześnie punkt, w którym Olsten i Mishima spotykają się - odtąd ich drogi zdecydowanie się rozchodzą.

Reżyserka pozostawiła szkielet fabularny jednoaktówek: mocno okrojone teksty uzupełniono obszernie nowymi kwestiami, będącymi wariacjami bądź...

4808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]