Reklama

Miłosierdzie i Apokalipsa

Miłosierdzie i Apokalipsa

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Dobór czytań z ostatniej Niedzieli Miłosierdzia niewątpliwie zmuszał do myślenia. Samo słowo „miłosierdzie” nie pojawiło się w nich ani raz.
N

Nie znaczy to jednak, że o nim nie mówiły. Choćby drugie czytanie, wzięte z pierwszego rozdziału Apokalipsy: „Ja, Jan, wasz brat i współuczestnik w ucisku i w królestwie, i wytrwałości w Jezusie, byłem na wyspie zwanej Patmos, z powodu Słowa Bożego i świadectwa Jezusa”. Oto sytuacja, w której wyglądamy Bożego miłosierdzia: UCISK – Jan spisuje swoje „Objawienie” podczas prześladowania chrześcijan za cesarza Domicjana – zesłany na małą skalistą wysepkę na Morzu Egejskim (nawet jej nazwa wiele mówi: „Patmos” znaczy „moje zabójstwo”...). Mogło być gorzej: biskup Rzymu, Klemens, został skazany na śmierć, i – z kotwicą u szyi – utopiony w morzu. Tradycja zresztą zachowała w pamięci nie tylko deportację Jana, ale także tortury zadane mu w Rzymie: miał być smażony w oleju – w miejscu, gdzie po dziś dzień stoi przypominający to kościół.
Czego pragniemy od miłosiernego Jezusa w chwili...

2558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]