Reklama

Milcząca obecność

Milcząca obecność

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” wydrukował tekst polskiej teolożki. Czy ignorowana dotąd nad Wisłą Elżbieta Adamiak zostanie doceniona także w naszym Kościele?
Dr hab. Elżbieta Adamiak, autorka „Milczącej obecności. O roli kobiety w Kościele”, „Kobiet w Biblii” i „Traktatu o Maryi”, Poznań, 4 września 2014 r. Fot. Mariusz Forecki dla „TP”
A

Adamiak jest pierwszą w Polsce kobietą, która określiła się jako teolożka feministyczna. Zagadnięta kiedyś o to, jakie to uczucie, odpowiedziała: „Męczące”. Pisząc doktorat, nie myślała jeszcze, że wpisuje ją to w pewną rolę. W efekcie stoi na pograniczu: ludziom Kościoła próbuje tłumaczyć problematykę feministyczną, feministkom – że taką wrażliwość można spotkać również w Kościele. Czy to łatwa rola? Niespecjalnie, bo bycie kobietą-teologiem, a zwłaszcza feministyczną teolożką, najłatwiejsze w Polsce nie jest.
Dlatego to właściwie sensacja, że jej artykuł „Pytania kobiet” (jego obszerne fragmenty publikujemy obok) ukazał się we wrześniowym magazynie watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”, zatytułowanym „Kobieta. Kościół. Świat”. Adamiak zauważa w nim m.in., że choć papież Franciszek stoi na stanowisku, iż święcenia kapłańskie zarezerwowane są wyłącznie dla mężczyzn,...

10062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]