Reklama

Mieszczanin z Bródna

Mieszczanin z Bródna

12.08.2016
Czyta się kilka minut
Wystawia w prestiżowych galeriach i pracuje z chorymi na stwardnienie rozsianie. Poszukiwacz „odmiennych stanów świadomości”, który w porozumieniu z sąsiadami przekształca osiedlowy park.
Paweł Althamer w koszulce z wizualizacją swojego projektu umieszczenia głowy Jezusa na bloku na warszawskim Bródnie, marzec 2013 r. Fot. Adam Tuchliński / NEWSWEEK / FORUM
W

W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki zorganizowano właśnie wystawę „Uskrzydleni”, poświęconą Grupie Nowolipie, skupiającej około 20 osób chorych na stwardnienie rozsianie.

Pod sufitem i na części ścian galerii zawisły wielobarwne, tworzone wspólnymi siłami rysunki.

Niektóre są portretami. Inne poświęcono wybranym tematom: są przybysze z kosmosu, mityczne stwory i... katastrofa smoleńska. Są też rzeźby. Nieomal wszędzie. Niektóre stoją na stojaku o dość niecodziennym kształcie, przypominającym Statuę Wolności. Na jednej z półek przysiadł Lech Wałęsa łowiący ryby, na innej marszałek Piłsudski. Jest też postać papieża (Jana Paweł II? Chyba tak). Inne rzeźby leżą na stołach lub po prostu na podłodze.

W samym centrum pomieszczenia znalazła się figura przedstawiająca nagiego, siedzącego po turecku mężczyznę. To Paweł Althamer.

Działania Nowolipia wyszły też...

13301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]