Reklama

Forma łapie za gardło

Forma łapie za gardło

03.04.2017
Czyta się kilka minut
Warszawskie wystawy – w Zachęcie i Galerii Salon Akademii – przypominają Jerzego Jarnuszkiewicza, jednego z klasyków polskiej nowoczesności, którego rzeźba Małego Powstańca stała się ikoną kultury masowej.
„Suka”, 1957, gips, depozyt w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku Fot. ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI
W

W powszechnej pamięci jest autorem tej niewielkiej, powstałej w 1946 r. rzeźby przedstawiającej kilkuletniego chłopca w opadającym na czoło niemieckim hełmie, ale z orzełkiem, w zbyt dużych butach i płaszczu. Chłopiec z trudem utrzymuje pistolet maszynowy, zawieszony przez ramię.

Mały Powstaniec, upamiętniający najmłodsze ofiary wojny, jest przestrogą, ale też u wielu wywołuje sprzeciw, a nawet oburzenie. Można te reakcje zrozumieć, mając w pamięci wykorzystywanie dzieci we współczesnych wojnach, okrucieństwo, jakie ich dotyka i jakiego one same – za sprawą dorosłych – się dopuszczają. A tu mały chłopiec z bronią w ręku został wyniesiony na piedestał.

Trudny pomnik

Z pomnikami dzisiaj często mamy problem, z ich formą i ideologicznym przesłaniem. Ten sposób upamiętniania wydaje się mało odpowiedni dla naszych czasów, niechętnych patosowi i...

14748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]