Reklama

Między świętymi a zdrajcami

Między świętymi a zdrajcami

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Mówiąc o lustracji księży, mówimy o grzechu. Nawet jeżeli motywem donoszenia był strach, lęk przed kompromitacją, osaczenie, była to jednak zdrada. Ilu ludzi cierpiało z jej powodu? Ile dobra zostało zniszczone? Jakiej szkody moralnej doznał Kościół? Udzielenie pełnej odpowiedzi trzeba powierzyć Bogu. Lustracja księży wymaga jednak publicznego aktu pojednania całej wspólnoty Kościoła lokalnego.
rys. M. Owczarek
N

Na dwadzieścia kilka lat przed wybuchem w USA skandalu związanego z nadużyciami seksualnymi księży wobec dzieci francuski teolog René Laurentin pisał do amerykańskich biskupów zachęcając ich, by stawili czoło problemowi. Niestety, nie posłuchano go. Cena tej postawy była wysoka - płacić ją będą jeszcze kolejne pokolenia. Na duszpasterstwo dzieci i młodzieży w Stanach został rzucony długi cień. Jak się powszechnie podkreśla, istotą problemu nie były jednak same nadużycia, ale sposób reakcji władz kościelnych. Problem usiłowano zamaskować nie zawsze uczciwymi metodami. To wielka przestroga dla wszystkich Kościołów lokalnych.

1.

W okresie komunizmu zdecydowana większość księży w Polsce przyjmowała nieugiętą, odważną postawę wobec ówczesnych władz. Kaznodzieje nie bali się mówić głośno o tym, co myślą. Wierni chętnie słuchali i...

15320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]