Reklama

"Oni" i my

"Oni" i my

07.11.2006
Czyta się kilka minut
Czego się tak naprawdę wstydzimy, kiedy historycy, dziennikarze czy też nadgorliwi lustratorzy grzebią w naszych teczkach, nie pytając nas o przyzwolenie? Wstydzimy się "ich spojrzenia, które wiele - bywa nawet, że bardzo wiele - mówi i o nas samych.
rys. M. Owczarek
N

Nie jest to tekst o teczkowych "grubych rybach", które z wyrachowaniem i na chłodno przekazywały SB ważne informacje, zdradzały przyjaciół i kolegów, dzieliły się swoimi opiniami albo wręcz doradzały rozwiązania, czerpiąc z tego określone korzyści, ba, poświadczając własnoręcznie ich odbiór. Nie jest to też tekst o regularnych agentach, na których esbecy mieli zwykle mocnego haka, a którzy, bojąc się kompromitacji, godzili się świadomie na współpracę. Nie jest to także tekst o bohaterach tamtych czasów, o których w toku lustracyjnych emocji niestety zapominamy (gdyby zdrajcy przeważali nad bohaterami, komunizm nigdy by nie upadł). I nie jest to tekst pisany w imieniu jezuickiego środowiska, które nagle i ku naszemu zaskoczeniu znalazło się w oku lustracyjnego cyklonu.

Jest to tekst o "płotkach", mniejszych czy większych, które trochę przypadkowo dostały się w...

15195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]