Reklama

Spóźnione miłosierdzie

Spóźnione miłosierdzie

16.05.2004
Czyta się kilka minut
O dawnych kolegach w kapłaństwie rozmawiamy najczęściej w tonie oskarżycielskim. To niezbyt uczciwe. Oni mają grzechy nieodpowiedzialności, a my - grzechy zaniedbania.
Z

Z zainteresowaniem przeczytałem o postawie miłosierdzia wobec byłych księży (“TP" nr 19/04). Posługa duszpasterska wobec nich, o czym mówił cytowany przez autora listu o. Wacław Oszajca, byłaby pierwszym aktem miłosierdzia. Potrzebny byłby także fundusz dla tych, którzy odeszli z kapłaństwa. Może rozmiar pomocy materialnej, jakiej trzeba by w niektórych diecezjach czy prowincjach zakonnych udzielić odchodzącym księżom, pomógłby uświadomić wspólnocie głębię problemu? Były kapłan żebrzący pod supermarketem, o którym wspomina ks. Dzedzej, jest wielkim oskarżeniem dla wspólnoty kapłańskiej i koleżeńskiej, w której uczestniczył przez lata. Silne więzi księży studiujących na jednym roku nierzadko kończą się w momencie, gdy jeden z nich ma kłopoty. A przecież to pomoc udzielona w trudnościach odsłania fundamenty, na jakich budowana jest przyjaźń i koleżeństwo.

Z...

8619

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]