Reklama

Ciężar grzechu, rozmiar winy, szansa nawrócenia

Ciężar grzechu, rozmiar winy, szansa nawrócenia

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Jednoznaczność kwalifikacji zła i dobra, niekiedy brzmiąca twardo, stanowi o znaczeniu nowego dokumentu Episkopatu. A znaczenie może mieć ogromne; przyjęcie przez wszystkie polskie diecezje memoriału opracowanego w Krakowie jest jakościową zmianą w męczącej i często mającej posmak sensacji debacie wokół księży - tajnych współpracowników.
fot. T. Gotfryd / visavis.pl
O

Ogłoszony 25 sierpnia Memoriał Episkopatu nie jest - na szczęście - "kościelną ustawą lustracyjną" ani "instrukcją" dla komisji: czy to powołanych wcześniej w niektórych diecezjach, czy utworzonej obecnie dla całego kraju. To odpowiedź na jedno pytanie: jak, w świetle nauki Kościoła, ocenić współpracę duchownych ze służbami bezpieczeństwa państwa komunistycznego w latach 1944-1989? Odpowiedź teologiczna i duszpasterska, bez wskazówek dyscyplinarnych. Czy rozczarowuje? Być może tych, którzy oczekiwali sensacji, ale tylko tych, bo jest to dokument niezwykle konkretny, ważny i bezprecedensowy.

Memoriał, przyjęty przez biskupów niemal równocześnie z nową ustawą lustracyjną, jest jej przeciwieństwem, jeśli w ogóle takie przeciwstawianie ma sens. Memoriał bowiem mówi o zasadach, bez ustalenia których wszelkie mówienie o procedurach musi prowadzić do aksjologicznego...

15993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]