Reklama

Między parterem a drugim piętrem

Między parterem a drugim piętrem

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Jak "od pierwszego do pierwszego" żyje przeciętny Polak AD 2010? Na co go stać, czego sobie odmawia?
Lipsk nad Biebrzą, 2008 r. / fot. Grażyna Makara
M

Młody, mieszkający w małym mieście "reemigrant" z Wysp Brytyjskich; samotna pięćdziesięcioparolatka dorabiająca na prowincji do wcześniejszej emerytury; 37-letnia, oczekująca dziecka mieszkanka dużego miasta. Dzieli ich prawie wszystko: sytuacja rodzinna, wykształcenie i konsumpcyjne potrzeby. Łączy jedno: dochód na osobę w gospodarstwie zbliżony do średniej krajowej.

***

Piotr, po trzydziestce, sprzedawca ze średniego miasta: - Sześć lat temu wyjechałem za chlebem na Wyspy. Poświęciłem ambicje - doktorat, rozwój zawodowy - dla zarobku. W nocy pracowałem na taśmie produkcyjnej, w dzień spałem. Tak przez kilka lat. Moja degradacja w hierarchii społecznej była chyba dość spektakularna: stałem się nawet bohaterem reportażu, którego tytuł pochodził od wypowiedzianego przeze mnie zdania: "Spadłem do lumpenproletariatu".

Wróciłem...

12033

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]