Reklama

Między parterem a drugim piętrem

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Jak "od pierwszego do pierwszego" żyje przeciętny Polak AD 2010? Na co go stać, czego sobie odmawia?
Lipsk nad Biebrzą, 2008 r. / fot. Grażyna Makara
M

Młody, mieszkający w małym mieście "reemigrant" z Wysp Brytyjskich; samotna pięćdziesięcioparolatka dorabiająca na prowincji do wcześniejszej emerytury; 37-letnia, oczekująca dziecka mieszkanka dużego miasta. Dzieli ich prawie wszystko: sytuacja rodzinna, wykształcenie i konsumpcyjne potrzeby. Łączy jedno: dochód na osobę w gospodarstwie zbliżony do średniej krajowej.

***

Piotr, po trzydziestce, sprzedawca ze średniego miasta: - Sześć lat temu wyjechałem za chlebem na Wyspy. Poświęciłem ambicje - doktorat, rozwój zawodowy - dla zarobku. W nocy pracowałem na taśmie produkcyjnej, w dzień spałem. Tak przez kilka lat. Moja degradacja w hierarchii społecznej była chyba dość spektakularna: stałem się nawet bohaterem reportażu, którego tytuł pochodził od wypowiedzianego przeze mnie zdania: "Spadłem do lumpenproletariatu".

Wróciłem...

12033

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]