Reklama

Ładowanie...

Miasto pod przykrywką

Miasto pod przykrywką

30.05.2022
Czyta się kilka minut
P

Przez wiele lat uważano, że mieszkańcy lasów tropikalnych w południowo-zachodniej Amazonii aż do przybycia Europejczyków w XVI w. żyli w małych koczowniczych plemionach i w niewielkim stopniu ingerowali w otaczające środowisko. Wraz z odkrywaniem kolejnych śladów coraz więcej przemawiało jednak za odrzuceniem tej hipotezy.

Teraz Heiko Prümers i współpracownicy donoszą w „Nature”, że kultura Casarabe, która zamieszkiwała te tereny od ok. 500 do 1400 r., zostawiła po sobie złożony system architektoniczny. Metoda lidar, polegająca na wysyłaniu i odbieraniu wiązek laserowych, umożliwiła archeologom z Niemiec i Wielkiej Brytanii szybkie wygenerowanie trójwymiarowego obrazu podłoża z rozległego, gęsto zalesionego obszaru. Okazało się, że w ukryciu znajdują się pozostałości 26 osad (w tym dwóch przekraczających obszar 100 ha), połączonych systemem dróg, grobli oraz kanałów i zbiorników wodnych. Przy murowanych kompleksach znajdowały się tarasy sięgające ponad 6 metrów nad ziemię oraz 20-metrowe piramidy. Według badaczy to pierwsza odkryta w Amazonii tego typu forma starożytnej urbanistyki agrarnej. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]