Reklama

MH17: teoria prowokacji

MH17: teoria prowokacji

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Kwestia sprawców jest jasna. Wiadomo, kto w 2014 r. zestrzelił malezyjski samolot nad Donbasem. Nie wiadomo jednak, dlaczego w ogóle rosyjska rakieta poleciała w kierunku boeinga. Oto jedna z hipotez.
Angela Rudhart-Dyczynski i Jerzy Dyczynski z Australii na miejscu upadku malezyjskiego samolotu, w którym zginęła ich 25-letnia córka Fatima. Grabowe, Ukraina, 26 lipca 2014 r. BULENT KILIC / AFP / EAST NEWS
T

Teraz jest mężczyzną w sile wieku. Wtedy, 30 lat temu, był młodym chłopakiem. Wcielonym – jak wszyscy młodzi i choćby w miarę zdrowi Ukraińcy – z poboru do armii sowieckiej. Nie istniało coś takiego jak prawo do odmowy służby wojskowej. Alternatywą byłoby więzienie.

Nazwijmy go Wasylem. Prosi, by nie podawać jego prawdziwego imienia ani nazwy miasta, z którego pochodzi, ani tego, w którym dziś mieszka. Wystarczy, że to gdzieś na Ukrainie.

Wtedy, w połowie lat 80. XX wieku, może powinien nawet się cieszyć, że nie trafił do Afganistanu. Wielu chłopców, którzy tam polecieli, wróciło w cynkowych trumnach (dziś w jego rodzinnym mieście mają skromny pomnik). Jego wysłali na szkolenie. Po dwóch latach nauki został specjalistą: operatorem systemu przeciwlotniczego Buk, wówczas militarnej nowości – do uzbrojenia armii sowieckiej Buki trafiły zaledwie kilka lat wcześniej.

...

20808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wydaje się, że Girkin i spółka wiedzieli, że dostają Buka, co zabezpieczy ich przed bezkarnymi atakami z powietrza. Ale gdyby ktoś planował taką prowokację,to raczej nie podpowiadał by, że Buk tam jedzie.

Autor uzywa pojecia zbrodnia wojenna. By zestrzelenie MH-17 taka sie stalo nalezaloby wykazac intencje zestrzelenia samolotu pasazerskiego. Zestrzelenie samolotu iranskiego przez okret USA ( w okresie wojny iracko-iranskiej) za zbrodnie wojenna nie zostalo uznane, gdyz bylo efektem lancucha pmylek i wadliwych decyzji. Podobnie jest i w tym przypadki, co Autor sam podkresla, piszac o poczatkowych przechwalkach o zestrzeleniu wojskowego samolotu transportowego. Odwolywanie sie do teorii spiskowych prowadzi czesto do zasadzek. Podam przyklad z tresci artykulu. Jesli wyrzutnie mogli obslugiwac tylko wysoko wyszkoleni zolnierze to mogli to byc zarowno rosyjscy jak i ukrainscy. Zreszta wersja o zolnierzach ukrainskich tez istnieje, tyle ze w Polsce jest przmilczana. Istnieje tez wersja z samolotem rosyjskim, tyle ze mial nim leciec Putin. Jesli chciano zestrzelic samolot z Putinem, czy zrobiliby to Rosjanie? Chyba o tym samym samolocie pisze Autor, Putina nie wymienaiajac. Rzecz jednak zostala juz wyjasniona, gdyz samolot z Putinem zmienil kurs i nad Ukraina nie przelecial. Tak zreszta zrobilo wiele linii lotniczych. Warto zauwazyc, ze w oficjalnym raporcie "dostaje sie" wladzom ukrainskim za niezamkniecie korytarza powietrznego na strefa konfliktu. Natomiast powolywanie sie na Suworowa czy Solonina z ich teoriami o tym, kto kogo wyprzedzil z atakiem w 1941 roku to to juz zwykly zart, gdyz zadnego z wymienionych autorow jak i ich teorii nie nalezy traktowac powaznie. Radze odwolac sie do historykow bardziej wiarygodnych. Pozdrawiam

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]