Reklama

Medale od Kremla

Medale od Kremla

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Historia, którą opowiemy, rozgrywa się w Niemczech - w Berlinie czy Monachium - ale początek ma zawsze w Moskwie. To opowieść o akcjach rosyjskiego wywiadu na kluczowym "terenie operacyjnym" Kremla: w Niemczech. To także opowieść o ludziach ambitnych, którzy pozwalają robić z siebie "pożytecznych idiotów".
W

W lipcu 2006 r. w  ministerstwie spraw wewnętrznych Bawarii, jednego z bogatszych niemieckich landów, zapowiedział się gość z Rosji. Przybył do Monachium specjalnie po to, by Günterowi Becksteinowi - ówczesnemu szefowi bawarskiego MSW - wręczyć szczególne wyróżnienie honorowe. Tym ważnym gościem był Wiktor Szewczenko, prezes moskiewskiej Akademii Bezpieczeństwa, Obronności i Porządku Prawnego - i zarazem były generał KGB.

Politycy z "Piotrem" na piersi

Ekskagiebista Szewczenko przypiął do piersi przyszłego premiera Bawarii wysokie rosyjskie odznaczenie: Order Piotra Wielkiego. Pierwszej klasy i ze wstęgą. Beckstein miał zasłużyć na nie, bo bawarska policja na początku lat 90. pomagała biednym moskiewskim dzieciom.

"Piotr Wielki" może być przyznawany politykom, naukowcom czy artystom "za zasługi dla państwa...

8737

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]