Reklama

Matka Polka wołyńska

Matka Polka wołyńska

03.10.2016
Czyta się kilka minut
Heroiczna dziewczyna, przedzierająca się z dzieckiem na ręku przez historyczny zamęt, jest w tym filmie moralnym zwycięzcą. To ona pozostaje ikonicznym obrazem całego „Wołynia”.
Kadr z filmu „Wołyń” Fot. Krzysztof Wiktor / FORUM FILM
Z

Zaczyna się od wesela, a to w polskim kinie nie wróży najlepiej. Wiadomo, jak i tym razem się skończy, lecz trudno powstrzymać zachwyt, patrząc na barwną obrzędowość kulturowego pogranicza czy słuchając białego śpiewu kobiet i dziarskich weselnych skrzypek. Wojciech Smarzowski w „Wołyniu” celebruje ów polsko-ukraiński folklor z zapałem godnym Siergieja Paradżanowa i jego kręconych na Huculszczyźnie „Cieni zapomnianych przodków”. Bo za chwilę tego świata nie będzie.

Już odwrócone czarno-białe zdjęcie weselne zrobione aparatem otworkowym wprowadza coś niepokojącego. Zanim jeszcze wkroczą Sowieci i Niemcy, Smarzowski kreśli wieloetniczną i wieloreligijną panoramę Wołynia, co i raz mącąc obraz. Pojawiają się nacjonalistyczne akcenty, agitacja komunistyczna ujawnia konflikty klasowe („Polak pan, a Ukrainiec cham”), wspólne sąsiedztwo pokazane zostaje bez mitologizowania Kresów....

7590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]