Reklama

Maseczka: problem poznawczy

Maseczka: problem poznawczy

03.08.2020
Czyta się kilka minut
D

Dlaczego niektórzy od razu dostosowali się do zasad dystansu społecznego, a inni nie? Badania opublikowane w „PNAS” sugerują, że podjęcie decyzji o stosowaniu się do zaleceń sanitarnych w początkowej fazie epidemii może ułatwiać duża pojemność pamięci roboczej w mózgu. Im więcej czynników jesteśmy w stanie wziąć pod uwagę w trakcie analizy sytuacji, tym bardziej prawdopodobne, że zostaniemy w domu.

Badacze wykluczyli wpływ na opisywany związek takich czynników jak nastrój, poziom lęku czy wykształcenie. Wykazali też, że efekt jest częściowo zapośredniczony przez zrozumienie możliwych konsekwencji działań na rozprzestrzenianie się wirusa, oraz że osoby o większej pojemności pamięci roboczej są także skłonniejsze do postępowania zgodnie z zasadą uczciwości w ogóle.

Badacze podkreślają, że jednoznaczne i zwięzłe komunikaty dotyczące pandemii odciążają pamięć roboczą – umożliwiają prosty rachunek kosztów i korzyści związanych ze stosowaniem się do zaleceń i ułatwiają wypracowywanie nowych schematów działania w tym nietypowym czasie. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]