Reklama

Ładowanie...

Martwica lewicy

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Polska ma problem z lewicą i lewica ma problem z Polską. Kryzys tej formacji zbiegł się w czasie z niedawnym i największym, zdaniem wielu, kryzysem naszej demokracji.
M

Marek Borowski zauważył kiedyś, że lewica tym różni się od prawicy, że może sobie wyobrazić świat z prawicą, ale ta nie chce się pogodzić z istnieniem lewicy. Bronisław Wildstein, który obraził się na Kraków, bo ten wybiera sobie lewicowego prezydenta, jakby potwierdzał tę tezę. Jednak nie tylko prawica chce świata bez lewicy, ale też dotychczasowy elektorat lewicowy coraz łatwiej wyobraża sobie życie bez niej.

Trzymając świecę

Miniony rok mógł być dobrym czasem dla lewicy. Może nie na skalę zwycięstw z lat 1993-95 r. czy triumfu w 2001 r., ale fiasko koalicji PiS-Samoobrony-LPR, a zatem fiasko idei IV RP, mogło być szansą dla jej głównego oponenta - bo taką przecież rolę narzucono "postkomunistom". Mogło, ale nie było. Jest taki sprośny kawał, na końcu którego hrabia mówi do służącego Jana - "widzisz chamie, jak się trzyma...

9369

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]