Reklama

Marsz Pamięci

20.03.2016
Czyta się kilka minut
W tym roku odbył się ipsa die, dokładnie w 73. rocznicę likwidacji krakowskiego getta – dla nas, katolików, w piątą niedzielę Wielkiego Postu – zwaną też „niedzielą czarną”.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
D

Dawniej (przed soborem) także „niedzielą Męki Pańskiej” – niedzielą, na którą zwykło się po kościołach zasłaniać krzyże. Zasłonięte – paradoksalnie – zwracają wreszcie na siebie uwagę. Zwykle krzyży przecież nie zauważamy, przyzwyczajeni do ich „oczywistości”. Zasłonięte każą się przy sobie zatrzymać – mówią o tym, że krzyż ma w sobie ukrytą tajemnicę; sam w sobie jest jakąś zasłoną. W każdym razie, dobrze się dzieje, że w Krakowie zawsze w tę właśnie piątą niedzielę Wielkiego Postu odbywa się Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta. Tak więc, najpierw – wczesnym popołudniem – Marsz Pamięci, a następnie – późnym wieczorem – Droga Krzyżowa.

Byłem na obu tych Drogach/Marszach. W pierwszym – idąc po śladach ok. 6 tysięcy Żydów, którzy (zostawiwszy jeszcze ponad tysiąc swoich pobratymców zastrzelonych na placu i przyległych ulicach) z likwidowanego getta szli na śmierć w...

3779

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]