Reklama

Na drodze światła

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Chrześcijaństwo to więcej niż krzyż. Przypomina o tym nowe, coraz bardziej popularne nabożeństwo. Niby podobne do Drogi Krzyżowej, ale skoncentrowane na zmartwychwstaniu.
Akademicka Droga Światła, Kraków, 7 maja 2014 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
C

Co to jest? Jakaś okazja? Ktoś umarł? – pyta młody chłopak stojący na moście Grunwaldzkim w Krakowie. Bulwarami Wiślanymi, które ciągną się pod mostem, maszeruje kilkuset młodych chrześcijan. – Ani to Droga Krzyżowa, ani zwykła procesja. To się nazywa Droga Światła – ktoś odpowiada.
– Pierwsze słyszę. Ciekawe.
Zaczęli na Wawelu. Przed katedrą odprawił ich kard. Stanisław Dziwisz. W krótkich słowach nawiązał do Jana Pawła II: wyjaśnił, że drogą z Wawelu na Skałkę maszerował „umiłowany przez młodzież” Karol Wojtyła, „jeszcze jako nastolatek, potem kleryk, ksiądz i hierarcha”.
Jest godzina 20.30. Panuje mrok. Zbiera się też na deszcz. Na wawelskim wzgórzu formuje się procesja. Na początku drewniany krzyż niesiony przez ministranta w albie. Po jego obu stronach kilku ministrantów ze świecami. Dalej grupa osób z pochodniami. Kilku księży, wśród nich bp Grzegorz Ryś, za...

4344

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]