Reklama

Marcin Zaremba laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

Marcin Zaremba laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza

30.01.2015
Czyta się kilka minut
Historyk, autor książki „Wielka trwoga. Polska 1944–1947” otrzymał nagrodę przyznawaną przez Fundację Jerzego Turowicza.
Statuetka Nagrody im. Jerzego Turowicza
Statuetka Nagrody im. Jerzego Turowicza / fot. www.jerzyturowicz.pl
M

Marcin Zaremba (ur. 1966) jest historykiem specjalizującym się w najnowszych dziejach Polski. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN i na Wydziale Historii UW. Ostatnio opublikował książkę „Wielka trwoga. Polska 1944–1947: ludowa reakcja na kryzys”, za którą przed miesiącem odebrał nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” (3/2014) komentował książkę „Resortowe dzieci. Media” autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza.

Nagroda przyznawana jest za wybitne i oryginalne dzieło literackie, naukowe, plastyczne, muzyczne, teatralne lub filmowe, znajdujące się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności publicznej, oraz reprezentujące wartości, które były mu bliskie: personalistyczne podejście do człowieka, oparte na głęboko przeżytym chrześcijaństwie, a równocześnie otwarcie na inne nurty myślenia, tolerancja i dialog, sprzeciw wobec ksenofobii, zwłaszcza antysemityzmu, rewidowanie utrwalonych stereotypów.

Przeczytaj więcej:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]