Reklama

Trwoga i jej kontekst

Trwoga i jej kontekst

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Strach to jeden z najbardziej pierwotnych instynktów. Atomizuje społeczeństwo, przetrąca kręgosłupy moralne, rodzi bezsilność i agresję. Za pomocą takich kategorii z pogranicza psychologii i historii Marcin Zaremba kreśli obraz Polski po 1944 r.
A

Aby zrozumieć skalę społecznego tąpnięcia po II wojnie światowej, trzeba więcej niż szokujących statystyk. Ale one także robią wrażenie: w latach 40. ubiegłego wieku ludność Polski zmniejszyła się o przeszło jedną czwartą (populacja Warszawy dobiła do poziomu sprzed Powstania dopiero po trzech dekadach!). Według prof. Krystyny Kersten, po 1945 r. liczba osób z wykształceniem wyższym nie przekraczała 65 tys. Co miesiąc notowano setki morderstw. Jeśli dodamy do tego rzesze przesiedleńców, komunistyczny terror, sowieckich maruderów, szabrowników, weteranów bez szans na pracę i trwającą wojnę między komunistyczną władzą a niepodległościowym podziemiem – ujrzymy obraz kraju, przed którym długa droga do podniesienia się z kolan.

Zaremba pisząc o latach 1944–1947 przez pryzmat strachu, podważa panujący w PRL-u obraz zjednoczonego narodu, „który odbudowuje swoją stolicę”. Prawda jest...

5049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]