Reklama

Polak wszystko przetrzyma

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Marcin Zaremba: Lata powojenne to czas, gdy Polacy żyją w stanie permanentnego lęku: nie tylko przed represjami i gwałtami Armii Czerwonej ale też przed głodem i epidemiami.
Przedstawiciele nowych władz i mieszkańcy wsi, rok 1947. Fot. Archiwum Szczecińskich / East News
M

MARCIN Ł. MAKOWSKI: „Wielką trwogę” otwiera frapujące zdanie: „Historyk rozpoczynający badania nad strachem sam zaczyna go odczuwać”. Bał się Pan?

MARCIN ZAREMBA: Oczywiście, bo jako historyk i socjolog wkraczałem na teren psychologii, a to wymagało zdobycia nowych kompetencji. Pisząc o strachu, miałem też w pamięci książkę Jana Tomasza Grossa, do której musiałem się przecież odwoływać. Poza tym badanie strachu łączy się z badaniem emocji i opinii. Nawet dziś mamy problem z odtworzeniem nastrojów społeczeństwa, a cóż dopiero, gdy trzeba badać, co ludzie mieli w głowach 65 lat temu.

Czego bali się Polacy po 1945 r.?

Mieliśmy do czynienia nie z jednym strachem, jak np. podczas „wielkiej czystki” w ZSRR w latach 30., ale z wieloma różnymi zagrożeniami i lękami społecznymi. Bez wątpienia najważniejszy był strach polityczny, związany...

15561

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]