Reklama

Marcin Zaremba z laurem Turowicza

Marcin Zaremba z laurem Turowicza

02.02.2015
Czyta się kilka minut
Po raz drugi wręczono w Krakowie Nagrodę im. Jerzego Turowicza.
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
L

Laureatem został Marcin Zaremba za książkę „Wielka trwoga. Polska 1944–1947: ludowa reakcja na kryzys” (Znak). Autor jest historykiem specjalizującym się w najnowszych dziejach Polski, pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN i Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
„Zaremba zabiera czytelnika w szokującą podróż po czasie, który zniknął z pamięci Polaków. Po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności. (…) Pokazuje rozbite społeczeństwo, w którym na porządku dziennym były gwałty i grabieże, a niepewność jutra spędzała sen z powiek ludziom udręczonym przez pięcioletnią okupację” – czytamy w nocie wydawcy.
Pytany w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” o to, czy jego pracę należy traktować jako polemikę z książkami Jana T. Grossa, Marcin Zaremba odpowiedział : „Kiedyś w recenzji »Złotych żniw« pisałem, że Gross jest nam potrzebny, bo...

2358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]