Reklama

Ładowanie...

Pan F.

15.08.2004
Czyta się kilka minut
Opowiadanie drukowane poniżej powstało w lutym 1976 r. W roku następnym ukazało się w Niemczech w tłumaczeniu Jensa Reutera, razem z Maską, w serii Bibliothek Suhrkamp. W Polsce nie było dotąd publikowane. Ponieważ oryginał zaginął, przekładu z wersji niemieckiej dokonał Tomasz Lem.
T

Trudno mówić o książce, której się nie napisało. Nie dlatego, że wiele jest takich i nie dlatego, że chodzi o książkę, która jest dla mnie najważniejsza. Trudność polega na tym, że nienapisana książka posiada własną historię, którą należałoby przedstawić w jej rzeczywistym biegu, a kiedy ogarnia człowieka “chęć do fabularyzowania", przy relacjonowaniu należy walczyć z pokusą, żeby nie ulepszyć historii, która i tak nie ustrzeże się przed przeinaczeniami. Chodzi wszak o mglistą kronikę pewnego zamysłu, która niczym Proteusz z biegiem czasu przechodziła rozmaite przeobrażenia, a której żaden etap nie został zapisany. Zamysłowi temu w żadnej mierze nie przyświecały rozważania natury ogólnej. Pojawił się on w mej głowie jako szereg powiązanych ze sobą scen, pomiędzy którymi istniały pewne luki. Wyglądało to tak:

Pewien mężczyzna, który niedawno przybył do...

31782

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]