Reklama

Ładowanie...

Mancewicz: Atom po polsku

07.11.2022
Czyta się kilka minut
Elektrowni jądrowej jak nie mieliśmy, tak nie mamy, a wszystko jest wciąż na papierze, w projektach raz opisanych cyrylicą, a drugi raz po angielsku. Słowa w nich nie ma po polsku.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
T

Temat jest skomplikowany, bo wielo­wymiarowy. Zahacza o fizykę i psychologię, o godność narodu, o kwestie historyczne, przyrodnicze, finansowe, międzynarodowe i medyczne. Wszystko to, ale zapewne nie tylko, tkwi w pomyśle wybudowania w Polsce elektrowni jądrowej.

Każde, najmniejsze nawet dziecko wie, że elektrownia atomowa to u nas temat stary. Choć dziś uaktualniony. Kiedyś, za czasów Jaruzela, mieli ją postawić Rosjanie, dziś za Gospodarza – Amerykanie i ta koincydencja ma oczywiście jakby wstydliwe znaczenie. Jakie? Ano takie, że nie jesteśmy w stanie, my Polacy, zrobić tego sami, czy generał, czy prezes, czy w mundurze, czy bez. To przykre, przynajmniej dla co poniektórych. Dlaczego, do stu tysięcy beczek polskiej szczepionki na COVID-19, nie jesteśmy w stanie sami wybudować sobie elektrowni jądrowej, skoro umiemy postawić węglową? Taką, jak ta w Ostrołęce. A nawet ją z...

4244

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]