Reklama

Mamy kompleksy

Mamy kompleksy

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Mamy kompleksy, niekoniecznie osobliwie polskie, ale nie da się ich ukryć. Kompleksy, niestety, typowe dla słabych, przegranych, wzgardzonych.
N

Nadrabiamy, pyszniąc się jak dzieci z wujka w Ameryce, z Marii Skłodowskiej-Curie, Kopernika, Chopina i kogo tam jeszcze, a najbardziej z „Polskiego Papieża”, od chwili jego wyboru, choć niejeden wczewśniej nic o Karolu Wojtyle nie wiedział. Widywałem w Rzymie – w czasach tamtego pontyfikatu – rodaków, którzy na Poczcie Watykańskiej zwracali się do jej urzędników po polsku, a widząc ich bezradność, komentowali ironicznie: jest nasz papież, niech się nauczą polskiego.
Radość ze zdobytych przez naszych sportowców medali może i jest przejawem szlachetnej, narodowej dumy. W niektórych krajach afrykańskich, złożonych z różnych, dość sobie obcych, jeśli nie wrogich plemion, mieszkańcy stają się narodem wtedy, gdy na międzynarodowej arenie występuje ich reprezentacja futbolowa. Zawsze coś…
Właśnie w momentach jakiegoś sukcesu Polaka (sukcesu, który jesteśmy skłonni, w...

3652

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]