Reklama

Magia i miecz

Magia i miecz

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Lipiec 2016. Hetman Macierewicz na czele rdzennie polskiej, praeuropejskiej husarii galopuje po walne zwycięstwo nad islamskimi hordami usiłującymi podbić Europę.
Jan Klata
P

Przedmurze chrześcijaństwa nie tylko opiera się nawale, ale nawet nawale dowala – wszystko to w wielce spektakularnym momencie, gdy oczy całego katolickiego (i nie tylko) wszechświata zwrócone są nad Wisłę, pod wawelskie wzgórze, na Błonia. Rekonstrukcja bitwy pod Wiedniem w ramach Papieskich Dni Młodzieży jest pomysłem nie tylko obezwładniająco wizjonerskim (Macierewicz nie bierze jeńców – Bóg pozna swoich), ale po prostu genialnym. Genialnym w swej prostocie, genialnym niczym uderzenie koncerza między ślepia Bin Ladena, genialnym niczym konstrukcja kopii. Kopii wiedeńskiej wiktorii, oczywiście.

Geniuszu ministrowi obrony narodowej nie ujmuje nawet banalny fakt, że inni wojskowi oficjele wpadli na podobny pomysł w Roku Pańskim 1983. Sobowtór króla Jana III Sobieskiego pod postacią znanego, obdarzonego królewską tuszą tudzież wąsem aktora – którego nazwisko przemilczę –...

2319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]