Reklama

Lwów: to jeszcze nie koniec

Lwów: to jeszcze nie koniec

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Po latach sporów zawarto wreszcie kompromis w sprawie Cmentarza Orląt. Strona ukraińska, a przede wszystkim miasto Lwów, wykonała gest, na który wszyscy liczyli - zarówno Warszawa, jak i Kijów - ale którego już mało kto się spodziewał. Lwowscy intelektualiści dążący do polsko-ukraińskiego pojednania nie kryli rozczarowania dotychczasową postawą rady miasta. Ta sprawa ich przerasta - mówili.
T

Tymczasem Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa, mimo kilkuletniego impasu w rozmowach wciąż obiecywał znalezienie we Lwowie ludzi, gotowych do takiego rozwiązania, że “Kijów przetrze oczy ze zdumienia". I znalazł. Choć wcześniej musiał rozmawiać z Kijowem. Teraz Lwów zwróci się do prezydentów obu krajów o akceptację ustaleń.

W Polsce słowo “kompromis" oznacza rozwiązanie, z którego obie strony są niezadowolone. Przy złej woli tak możemy patrzeć na zawarte właśnie porozumienie. Wszak zamiast napisu “Nieznanym Żołnierzom Bohatersko Poległym za Polskę w latach 1918-1920" ma pojawić się inskrypcja “Tu leży żołnierz polski, poległy za Ojczyznę". Czy polscy żołnierze przestali więc być bohaterami? Na cmentarz nie wrócą też figury lwów. Co więcej, Ukraińcy chcą, byśmy postawili pomnik ich rodakom zabitym we wsi Pawłokoma.

Ale...

2752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]