Reklama

Łupkowa republika

Łupkowa republika

04.01.2014
Czyta się kilka minut
Sprawdzian ze społeczeństwa obywatelskiego mają za sobą: od dwustu dni skutecznie protestują przeciw wydobyciu gazu łupkowego w swojej wsi. Przed nimi egzamin z lekcji „wymiar sprawiedliwości”. Jak rolnicy z Żurawlowa uczyli się demokracji?
Sołtys Emil Jabłoński (drugi z lewej) z mieszkańcami Żurawlowa podczas narady w barakowozie. Fot. Albert Zawada
L

Lekcja 1. ZIMNA KREW
259 km od Warszawy, 94 km od Lublina. Kieruj się na Grabowiec. Zjazd w prawo przy znaku na Rogów. Paręset metrów po dziurawym asfalcie. Miniesz przystanek (transport osobowy „Prometeusz”) i już jesteś w miejscu, w którym bije serce demokracji.
– Opuścić działkę! – krzyczą ochroniarze, którzy pilnują dzierżawionego przez firmę Chevron pola w Żurawlowie (koncesja „Grabowiec”). Działka jest porośnięta chwastami. Obok siedziba protestu przeciwko wydobyciu gazu. Dwie przyczepy ze słomą, wojskowy namiot i barakowóz, w którym spotykają się protestujący. Po drugiej stronie drogi palisada kijów z zawieszonymi maskami gazowymi. Wszędzie plakaty z hasłami: „Nie dla gazu łupkowego!”, „Chevron won z Żurawlowa!”, „Kiedyś Czarnobyl, dzisiaj Chevron”.
– Proszę stąd odejść! To teren prywatny! – ochroniarze prawie wypychają nas na drogę. –Pewnie...

21130

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]