Reklama

Ludzkie zoo na miarę XXI wieku

Ludzkie zoo na miarę XXI wieku

15.02.2015
Czyta się kilka minut
Spektakl-instalacja „Exhibit B” miał piętnować zbrodnie kolonialne. W Londynie odwołano go po burzliwych protestach, w Paryżu pokazywano pod ochroną policji.
„Exhibit B” na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Dialog”. Scena z Mariamem Getu Hagosem z Somalii, uduszonym w samolocie podczas przymusowej deportacji z Francji. Wrocław, 2013 r. Fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM
N

Na moim biurku leży dziwny kryształ – odprysk szkła. Pochodzi z drzwi wejściowych Théâtre Gérard Philipe w Saint-Denis u bram Paryża, gdzie mieszkam. Drzwi poszły w drobny mak.
„Precz z ludzkim zoo!”, „Godność! Godność!” – skandowali przed teatrem manifestanci, prawie wszyscy czarni. „Nie podchodźcie do okien, to ich denerwuje” – upominali się na piętrze teatru widzowie z lampkami wina w ręku, prawie wszyscy biali. W Saint-Denis, gdzie na ulicy mieszają się wszelkie kolory skóry, „Exhibit B” okazał się potężną machiną do segregacji.
Polemika odsłoniła społeczną przepaść. Dla mieszkańców Europy, którzy wywodzą się z postkolonialnego świata, debata o czasach kolonialnych nie jest jedynie debatą o bolesnej przeszłości. Przeszłość ta rządzi bowiem do dziś. Rozdaje role. Wyznacza hierarchie, świadome lub nie.
Burza w Londynie
Widzowie wpuszczani są...

18382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]