Reklama

Magia lednickich ruin

Magia lednickich ruin

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Kiedyś sądzono, że ruiny na wyspie na Jeziorze Lednickim to pozostałości pogańskiej świątyni słowiańskiej. Józef Kraszewski w "Starej baśni" umieścił tu chram Nyi. Bliżej prawdy był Joachim Lelewel, który na Ostrowie widział ruiny zamku Chrobrego. Od 150 lat naukowcy wyjaśniają tajemnice budowli pierwszych Piastów.
Relikt kaplicy przy palatium na Ostrowie Lednickim / fot. Anna Plenzler
D

Dziś wiadomo, że kamienne budowle na Ostrowie Lednickim - między Poznaniem a Gnieznem - pochodzą z początków polskiej państwowości: wzniesiono je najpewniej w połowie X w., choć wcześniejszy gród istniał w tym miejscu już od końca IX w. Takie wyniki przyniosły badania interdyscyplinarne, prowadzone tu od lat 80. XX wieku.

Romantyzm, czyli pasja i wyobraźnia

Wcześniej opinie na temat Ostrowa Lednickiego długo były podzielone. A jeszcze wcześniej - przez wieki - o jego dawnej świetności po prostu zapomniano. Tylko w miejscowych podaniach uchodziło ono zawsze za miejsce szczególne, mające tajemniczą moc.

Właśnie na wieści gminnej - mówiącej, że "w tej wyspie Bolesław Chrobry miał zamek i gród, i tu Ottona przyjmował" - opierał się w 1843 r. w swoich "Wspomnieniach Wielkopolski" Edward hrabia Raczyński, gdy...

14720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]