Reklama

Liryka, epika i polityka

Liryka, epika i polityka

06.03.2006
Czyta się kilka minut
"Literackość nawiedzała już pierwszy wolny parlament, nawiedza i dzisiejszy. Bonmoty wypowiadał Leszek Miller, wypowiada, z większym wdziękiem, choć mniej precyzyjnie, Wojciech Olejniczak. Krótkie i złośliwe formuły odpalał 15 lat temu Ludwik Dorn, odpala je i dzisiaj, 10 lat temu męczył nas swymi żmudnymi metaforami Bronisław Komorowski, męczy i dzisiaj. Pojawiają się nowi mistrzowie porównań i żartów, jak poseł Cymański czy posłanka Senyszyn, którzy w parlamencie zastąpili takie gwiazdy "literackości jak marszałkowie Nałęcz i Borowski.
T

Tocqueville pisał w swych "Wspomnieniach" o esprit littéraire, który wyznacza sposób funkcjonowania francuskiej polityki i życia publicznego. Esprit littéraire polega na "poszukiwaniu raczej tego, co wymyślne i nowe, niż prawdziwe, lubowaniu się w tym, co tworzy bardziej efekt, niż czemuś służy, byciu bardzo wrażliwym na grę aktorską i wypowiedzi aktorów bez względu na skutki spektaklu, wreszcie na podejmowaniu decyzji raczej na podstawie wrażeń niż rozumowania". Esprit littéraire dotyczy tak samych polityków, jak publiczności. Naród francuski - pisze Tocqueville - zachowuje się w polityce i wydaje osądy zanadto jako literat.

Fryzury Clintona

To, co w XIX wieku i wcześniej było cechą - czy przywarą - francuskiego życia publicznego i intelektualnego, stało się dzisiaj normą zachodniego systemu demokratycznego, który, zwłaszcza w chwilach swej koniecznej...

15491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]