Reklama

Duch Francji i jego wrogowie

Duch Francji i jego wrogowie

13.02.2017
Czyta się kilka minut
Wytwarzając cywilizację drobnostki, czyniąc z ozdoby istotę rzeczy, Francja dała nam wzór, jak się skutecznie nudzić przez całe wieki swego istnienia.
Emil Michel Cioran, 1994 r. Fot. John Foley / OPALE / EAST NEWS
O

O tej książce Emila Ciorana najlepiej byłoby pisać, gdy wybuchły sprawy odmowy zakupu caracali przez ministra Macierewicza i widelców, które sprezentowaliśmy Francuzom wraz z instrukcją obsługi. To wtedy nasiliły się w wypowiedziach stereotypy narodowe – aczkolwiek Cioran w „O Francji” nic nie wspomina o tamtejszej naiwności. Bo przecież to, że nie kupimy ich helikopterów (prawdopodobnie największy błąd strategiczny nie tyle nawet w militarnej, co przede wszystkim w zagranicznej polityce Prawa i Sprawiedliwości), wydawało się aż nadto jasne od chwili wyborów w roku 2015. Autentyczne zdumienie Francuzów polską odmową nie było godne kardynała Richelieu.

Trzy lata wcześniej oglądałem z niedowierzaniem w programie pierwszym telewizji francuskiej transmisję na żywo (jak za dawnych lat!) z przylotu do Paryża prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nadzwyczajna pompa, organizowana tylko...

16936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]