Reklama

Lepper i jego mit

Lepper i jego mit

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Niegdyś rzucił wyzwanie elitom, dziś bywa na lewicy uznawany za romantyczny wzór obrońcy pokrzywdzonych. Dlaczego?
Andrzej Lepper aresztowany po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej. Kudowa-Zdrój, 4 kwietnia 2000 r. ROCHACZ / FORUM
W

Wybory z 2007 r. zmiotły Samoobronę z politycznej mapy Polski. W wyborach prezydenckich trzy lata później jej lider, Andrzej Lepper, z wynikiem 1,28 proc. zajął trzecie miejsce od końca. Nic nie wskazywało, by kolejne, przewidziane na jesień 2011 r., głosowanie miało pozwolić na powrót do poważnej gry. Opinia publiczna kojarzyła go głównie z ciągnącą się przed sądami seksaferą – polityka oskarżano o wymuszanie korzyści seksualnych od pracownicy Samoobrony, Anety Krawczyk, oraz o próbę ich wymuszenia od lubelskiej działaczki Agnieszki Kowal.

Kariera Andrzeja Leppera wydawała się skończona. Na początku sierpnia 2011 r. popełnił on samobójstwo.

Dziś Lepper jest postacią raczej zapomnianą. Jeśli pojawia się w debatach, to głównie za sprawą szeregu otaczających jego biografię czarnych legend. Powraca jako rolniczy watażka bezprawnie blokujący drogi w latach 90.; awanturnik z...

16287

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]