Reklama

Lekcja historii

Lekcja historii

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Fot. Tobias Schwarz / AFP / EAST NEWS
K

Kamery to uchwyciły: ekskanclerz Helmut Schmidt, znany z bezkrytycznego stosunku do Rosji i protekcjonalności wobec Ukraińców, miał skwaszoną minę. 9 września Schmidt zasiadł w Bundestagu, by słuchać Bronisława Komorowskiego. Może sądził, że będzie to Sonntagsrede, jak Niemcy zwą puste mowy okolicznościowe. Ale Komorowski – gość honorowy w 75. rocznicę II wojny światowej – zaskoczył. Odwołując się do historii, argumentował, że w Rosji odradza się nacjonalistyczna ideologia, „jaką wszyscy znamy z lat 30.”. Komentator „FAZ” pisał potem, że prezydent pokazał, iż w Europie chodzi znów „o wolność lub niewolę, a więc o być albo nie być”. „Ukraina nie uczyniła nic, co by usprawiedliwiało [rosyjską] agresję”; nic, dodawał „FAZ”, prócz tego, że chce wolności.

834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]