Reklama

Lekcja historii

Lekcja historii

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Moja dziecinna edukacja polityczna została raptownie przyspieszona i rozwijała się teraz przy wielkiej mapie wiszącej w pokoju jadalnym... Ktoś z sąsiadów podarował mi szpileczki, na których umocowane były miniaturowe chorągiewki państw wojujących. Osoby dorosłe czytały mi komunikaty w »Kurierze Litewskim« ogłaszane, a ja odpowiednio umieszczałem chorągiewki na mapie.
T

Ten fragment ze wspomnieniowego szkicu Stanisława Stommy przypomniał mi się od razu, gdy ponownie czytałem wznowioną po dwudziestu pięciu latach jego książkę o stosunkach polsko-niemieckich. Wznowioną dosłownie w ostatnich dniach jego życia, czytaną już po jego śmierci.

Sześcioletni chłopiec, który w rodzinnym dworze w Szacunach pod Kiejdanami znaczy na mapie postępy wojsk niemieckich we Francji i rosyjskich w Galicji podczas kampanii roku 1914 - i siedemdziesięcioletni polityk, od ponad dwóch dekad zaangażowany w pracę nad pojednaniem polsko-niemieckim, który wraca do przeszłych wydarzeń, w tym i wydarzeń pierwszej wielkiej wojny, by prześledzić ich mechanizmy, wydobyć i zanalizować elementy odpowiedzialne za historyczną katastrofę... Może właśnie tak wczesne rozpoczęcie edukacji sprawiło, że ów chłopiec stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej...

3427

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]