Reklama

Ładowanie...

Lech lecha

04.11.2009
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 12, 1-17, 27
O

Opis dni stworzenia, wygnania z raju, historia pierwszych dziesięciu pokoleń, dzieje potopu są tylko tłem dla postaci Abrahama. Nie jest on jednym z wielu biblijnych bohaterów, ale najważniejszym z nich, bo od niego zaczyna się dojrzała wiara w Boga Jedynego. Jego życie odsłania boski plan stworzenia. Otwiera drogę do ofiarowania wszystkim ludziom Tory. Od czasu, gdy mąż wiary usłyszał boskie wezwanie dwakroć powtórzone: "idź, idź", zaczęła się nowa era w historii ludzkości. Epoka, w której prawda o Bogu jedynym rozpowszechnia się po świecie i staje się wiarą uniwersalną.

Nowa historia ludzkości zaczęła się w 1948 r. wedle kalendarza żydowskiego, gdy urodził się Abraham. W roku 2000 zaczął nauczać i gromadzić wyznawców Boga jedynego. Mając lat 75, wyruszył z Ur do Haranu i stamtąd do ziemi kananejskiej. Droga prowadziła, wedle midraszy, przez 10 prób, aby na...

4554

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]