Reklama

Lech lecha

Lech lecha

04.11.2009
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 12, 1-17, 27
O

Opis dni stworzenia, wygnania z raju, historia pierwszych dziesięciu pokoleń, dzieje potopu są tylko tłem dla postaci Abrahama. Nie jest on jednym z wielu biblijnych bohaterów, ale najważniejszym z nich, bo od niego zaczyna się dojrzała wiara w Boga Jedynego. Jego życie odsłania boski plan stworzenia. Otwiera drogę do ofiarowania wszystkim ludziom Tory. Od czasu, gdy mąż wiary usłyszał boskie wezwanie dwakroć powtórzone: "idź, idź", zaczęła się nowa era w historii ludzkości. Epoka, w której prawda o Bogu jedynym rozpowszechnia się po świecie i staje się wiarą uniwersalną.

Nowa historia ludzkości zaczęła się w 1948 r. wedle kalendarza żydowskiego, gdy urodził się Abraham. W roku 2000 zaczął nauczać i gromadzić wyznawców Boga jedynego. Mając lat 75, wyruszył z Ur do Haranu i stamtąd do ziemi kananejskiej. Droga prowadziła, wedle midraszy, przez 10 prób, aby na...

4554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]