Reklama

Laury za fundamenty

Laury za fundamenty

15.10.2013
Czyta się kilka minut
W tym roku uhonorowano badaczy, którzy odkryli i objaśnili prawa rządzące naturą na bardzo podstawowym poziomie. Co ciekawe, odkrycia nagrodzone Noblami z nauk ścisłych wzajemnie się przenikają.
il. Marek Adamik
N

Najmniejszym zaskoczeniem była Nagroda Nobla z fizyki. Kandydat był dosyć oczywisty, głównie dlatego, że w zeszłym roku nagrody nie otrzymał. Chodzi o Petera Higgsa i bozon nazwany jego nazwiskiem, którego istnienie potwierdzili w połowie 2012 r. naukowcy z CERN. Wraz z Higgsem uhonorowany został François Englert, który kilka tygodni przed Higgsem opublikował pracę postulującą istnienie nowej cząstki elementarnej.
Nagroda z chemii przypadła w udziale Martinowi Karplusowi, Michaelowi Levittowi i Ariehowi Warshelowi za modele matematyczne, które pozwoliły nie tylko przenieść chemię z próbówki do komputera, ale też pozwoliły zrozumieć, jak przebiegają reakcje chemiczne trwające zbyt krótko, by ktokolwiek mógł się im przyjrzeć.
Wreszcie, nagrodę z fizjologii otrzymali James Rothman, Randy Schekman i Thomas Südhof za wyjaśnienie, jak działa logistyka w kombinatach, którymi są...

8796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]