Reklama

Ładowanie...

Laury za fundamenty

15.10.2013
Czyta się kilka minut
W tym roku uhonorowano badaczy, którzy odkryli i objaśnili prawa rządzące naturą na bardzo podstawowym poziomie. Co ciekawe, odkrycia nagrodzone Noblami z nauk ścisłych wzajemnie się przenikają.
il. Marek Adamik
N

Najmniejszym zaskoczeniem była Nagroda Nobla z fizyki. Kandydat był dosyć oczywisty, głównie dlatego, że w zeszłym roku nagrody nie otrzymał. Chodzi o Petera Higgsa i bozon nazwany jego nazwiskiem, którego istnienie potwierdzili w połowie 2012 r. naukowcy z CERN. Wraz z Higgsem uhonorowany został François Englert, który kilka tygodni przed Higgsem opublikował pracę postulującą istnienie nowej cząstki elementarnej.
Nagroda z chemii przypadła w udziale Martinowi Karplusowi, Michaelowi Levittowi i Ariehowi Warshelowi za modele matematyczne, które pozwoliły nie tylko przenieść chemię z próbówki do komputera, ale też pozwoliły zrozumieć, jak przebiegają reakcje chemiczne trwające zbyt krótko, by ktokolwiek mógł się im przyjrzeć.
Wreszcie, nagrodę z fizjologii otrzymali James Rothman, Randy Schekman i Thomas Südhof za wyjaśnienie, jak działa logistyka w kombinatach, którymi są...

8796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]