Latawiec nad biegunem

Dwieście lat temu na naszych mapach pojawiła się Antarktyda. Ale co to znaczy „odkryć kontynent”?

Reklama

Ładowanie...

Latawiec nad biegunem

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Dwieście lat temu na naszych mapach pojawiła się Antarktyda. Ale co to znaczy „odkryć kontynent”?
Pingwin Adeli, Antarktyda / ART WOLFE / ZUMA PRESS / FORUM
P

Pamięci Barry’ego Lopeza

Wdzienniku pokładowym Fabiana Gottlieba von Bellingshausena z jego wyprawy na oceany południowe sprzed równo dwustu lat znalazło się dziewiętnaście rzeczowników i czternaście przymiotników na określenie lodu, który dwa statki – korweta „Wostok” i pomocniczy „Mirnyj” – napotkały na swojej drodze. Język okaże się w tej opowieści równie istotny co geografia. Mamy więc pas lodu, masę, górę, pole, bezmiar, blok, kopułę. Jest lód gładki, niski, pływający, gruby czy rozbity. Z perspektywy umiarkowanych szerokości geograficznych taka drobiazgowość może wydawać się fanaberią albo zabiegiem czysto literackim. A jednak nie każdy lód jest przecież lądem, a to kluczowa sprawa, gdy mówimy o odkryciach.

Co do tego, że Bellingshausen, urodzony na wyspie Sarema syn bałtyckich Niemców, był wielkim odkrywcą, nie ma żadnych wątpliwości. Lista lądów, które...

20149

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]