Reklama

Przypowieść o łące

Przypowieść o łące

01.06.2020
Czyta się kilka minut
Łąki są jak przypowieść o tym, że pięknu nie zaszkodzi nawet potężna porcja gnoju.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
D

Dodatek specjalny do tego numeru – „Chwalcie łąki!” – zachwyca, porusza, uczy i otwiera oczy. Jest piękny jak ukwiecona łąka i pożyteczny, bo często, jak cielęta na łące, patrzymy i nie widzimy. Kto np. myśli o metafizyce łąki? A jest ona „przestrzenią kompromitującą fasadę świata codziennego zamieszkiwania, krytycznie dementującą złudzenia »naszych rozrywek« i zmieniającą bieg czasu”, a to dlatego, że „trawa, dominująca roślina łąkowa, jest wybłyskiem życia niczym jeszcze nieosłoniętym i niczym »nieozłoconym«. Jest naprawdę”. Tak o łące pisze profesor Tadeusz Sławek, zresztą sami Państwo poczytajcie.


Czytaj dodatek specjalny „Chwalcie łąki!” 


 

Zachwyt pięknem łąk podzielam i cieszę się z Fundacji Łąka, a z naszego łąkowego dodatku o łące dowiedziałem się o niej więcej niż...

4232

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak dla mnie, poezja!:) Zapamiętam sobie to stwierdzenie:) A tak poza tym, to przyjemnie jest czasem przeczytać coś tak lekkiego, że człowiek zapomina o swoich codziennych troskach i odnajduje w sobie radość dziecka beztrosko hasającego po łące.

.

Nie znam tej przypowieści, a szkoda. Stwierdzenie "ku pamięci" zachowam

@RenaBial w sobota, 06.06.2020, 14:43. Owszem, znasz, odkąd ks. Boniecki nazwał samą łąkę przypowieścią, czyli alegorią (niewerbalną) o treści dydaktycznej wyrażonej frazą "pięknu nie zaszkodzi..." itd. Pewnie o to mu chodziło, ale faktycznie nie jest zbyt jasne, że nie miał na myśli jakiegoś tekstu zewnętrznego wobec własnej wypowiedzi.

należy pamiętać, że wysiewając łąkowe nasiona dołączone do numeru TP, w żadnym razie nie należy stosować nawożenia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]