Reklama

Łącza międzyludzkie

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Jajszczyk: Każdy powinien mieć prawo dostępu do sieci szerokopasmowej. Bez niej społeczeństwo nie może dziś funkcjonować. Rozmawiał Michał Kuźmiński
Prof. Andrzej Jajszczyk /fot. Piotr Guzik / Fotorzepa
M

Michał Kuźmiński: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła Pana za badania nad węzłami szybkich sieci telekomunikacyjnych, będącymi podstawą internetu nowej generacji. Czy internet nowej generacji to po prostu jeszcze szybszy internet?

Prof. Andrzej Jajszczyk: Pojęcie "internet" rozumie się czasem jako "wszystkie te kable", ale tak naprawdę oznacza ono dostęp do usług i możliwości ich tworzenia. Wymaga to jednak coraz wydajniejszej infrastruktury komunikacyjnej. Np. wynalazek światłowodu, czyli techniki przesyłania informacji w przewodzie za pomocą światła, co daje bardzo dużą przepustowość, w pewnym momencie uratował internet.

Uratował?

Tak. Kluczem sukcesu sieci była otwartość systemu, ale też fakt, że tzw. protokoły odpowiedzialne za przesyłanie danych były bardzo proste. Tkwi w tym też...

10305

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]