Reklama

Perła w pekińskiej koronie

Perła w pekińskiej koronie

18.02.2019
Czyta się kilka minut
Konflikt amerykańsko-chiński wokół koncernu Huawei wybuchł w nieprzypadkowym momencie: najbliższe miesiące będą kluczowe dla technologii 5G, która zrewolucjonizuje świat.
Za kilka lat większość tych aut może być autonomiczna, nawigująca dzięki technologii 5G, Pekin, wrzesień 2018 r. REUTERS / FORUM
G

Gordon Sondland, ambasador USA przy Unii Europejskiej, jest podobny do Donalda Trumpa. Równie postawny, też był biznesmenem w branży hotelarskiej i – jak prezydent – przed objęciem urzędu nie miał doświadczeń w służbie publicznej.

Ale kunszt dyplomatyczny nie był potrzebny, gdy Sondland udzielał wywiadu portalowi „Politico”. Bez owijania wyłożył to, co kanałami poufnymi zapewne przekazywał Brukseli od dawna: albo Unia wejdzie w sojusz ze Stanami przeciw Chinom, albo sporo ryzykuje. Np. tym, że sekretarz handlu Wilbur Ross zarekomenduje Białemu Domowi nałożenie wysokich ceł na europejskie auta.

Gdyby wizja strat gospodarczych nie zadziałała, ambasador zaprezentował możliwe skutki zaproszenia chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei do współpracy przy budowie sieci nowej, piątej generacji, czyli 5G. „Można sobie wyobrazić, że ktoś z Biura Politycznego w Pekinie...

15324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dużo gadania a brak dowodów. USA przegrywa technologicznie i ekonomicznie więc próbuje rozwiązać problem politycznie, ze szkodą dla konkurencyjności i rozwoju technologii. 5G i tak przyjdzie. Tylko azjatyckie firmy mogą wybudować tę sieć szybko, tanio i dobrze. Zachodnie koncerny są ospałe i drogie i przez lata oddawały pole Chińczykom. Jeśli sukces dałoby się ukraść, jak sugerują Amerykanie, to Polska już dawno byłaby światowym hegemonem. Rozwój Chin jest efektem ciężkiej pracy, organizacji i kreatywności ludzi tam żyjących. Nawiasem mówiąc, myślenie o Chinach jest zdominowane przez wątki militarystyczne, tak jak przykłady przytaczane w tym tekście. Jakoś trudno wyorazić sobie wojnę Chin z ich najlepiej płacącymi klientami. A gdy Europa przestanie płacić, to nie będzie tu już o co wojować.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]