Reklama

Kto upilnuje strażnika

Kto upilnuje strażnika

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Prawo weta, przyznane wojewodom w stosunku do projektów wybranych przez samorząd do finansowania z funduszy europejskich, jest oparte na niewypowiedzianym założeniu: że samorząd może kierować się nagannym lokalnym partykularyzmem, a zagrożenia takiego nie ma w przypadku wojewody. To założenie bardzo dyskusyjne.
W

Wojewodowie nie pochodzą z Marsa. Nie udało się nawet wprowadzić zasady, że wojewodą jest ktoś z innego województwa. Szczególnie tam, gdzie marszałek wywodzi się z opozycji wobec ogólnopolskiego rządu - jakiegokolwiek, nie tylko akurat tego - wojewoda jest zazwyczaj najaktywniejszym liderem partii rządzącej w danym województwie. Oznacza to, że po upływie kadencji będzie najpewniej kandydatem w wyborach parlamentarnych. Zatem jego decyzje najpewniej będą w co najmniej takim samym stopniu, jak decyzje wojewódzkich samorządowców, motywowane troską o przypodobanie się wyborcom we własnej niszy politycznej. Bez niej nie ma w praktyce szans na wyborcze zwycięstwo. Wojewoda znajdzie się pod presją lokalnych interesów - nie tylko własnych, ale także wpływowych posłów z województwa. Nic dziwnego, że koncepcja weta, choć otwarcie kontestowana przez premiera, okazała się priorytetem...

1829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]