Reklama

Księżycówka z kaloryfera

Księżycówka z kaloryfera

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Śródmieściem Nowego Orleanu rządzi wielonarodowy tłum zabawowiczów na rauszu. Z barów i klubów Dzielnicy Francuskiej do wczesnego ranka sączą się mocno nieraz zniekształcone dźwięki jazzu, bluesa i zydeco. Trzeba nie lada wyobraźni, by uwierzyć, że obowiązywał tu niegdyś - jak w całym kraju - zakaz sprzedaży alkoholu.
L

Leżący w bagiennej Luizjanie Nowy Orlean jest w Ameryce rodzynkiem - to jedyne miasto, gdzie można pić na ulicy. Gdzie indziej butelki trzeba kryć w rozdawanych w każdym sklepie papierowych torbach. W Nowym Orleanie nie wolno jedynie pić ze szklanych naczyń. Pewnie dlatego, że w przeszłości często regulowano porachunki za pomocą obtłuczonych na “tulipana" szyjek od butelek. W sklepach tanie piwo “Busch" idzie jak woda, podobnie jak sprowadzana z Polski wódka “Jazz" w eleganckich butelkach w kształcie trąbki. Wzięciem cieszą się wina: rumuńskie “Dracula", zdobne w etykietę z kłami i kropelkami krwi, i kalifornijski “Marylin Merlot" z podobizną filmowej gwiazdy. Do zakupu dodaje się plastikowe kubki. Teraz trzeba znaleźć wygodny krawężnik lub wolną ławkę, a potem już tylko pić i słuchać.

Siekiera Carry Nation

Zakazy picia...

9939

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]