Reklama

Ładowanie...

Książę i żebrak

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Denerwują Cię jednoznaczne podziały - na sprawiedliwych i bandziorów, na śpiewających psalmy i zgrzytających zębami, na czarne i białe? Mnie też. Zawsze można powiedzieć, że to nie jest takie proste, że linia podziału między dobrem a złem przebiega nie między ludźmi, grupami czy narodami, ale w poprzek ludzkich serc.
T

Tymczasem słowo Boże jest bezlitosne, ostre jak miecz obosieczny, dzieli na przeklętych i błogosławionych, mówi, kto jest błogosławiony, a komu biada.

To rodzi pytania. Mój znajomy kilkanaście lat temu jeździł autostopem do francuskich winnic mając w kieszeni pięć dolarów, a teraz posiada firmę i obraca sporym kapitałem. Czy już odebrał swoją nagrodę? Czy powinien oczekiwać głodu i nienasycenia, skoro jego żona potrafi dogadzać podniebieniu rodziny i gości? Czy fakt, że dziś z radością pokazuje zdjęcia z rodzinnego wyjazdu na narty w Alpy będzie musiał okupić smutkiem i łzami? Czy powinien odczuwać wyrzuty sumienia, bo ludzie zazdroszczą mu sukcesu albo chwalą jego przedsiębiorczość? Daje przecież pracę trzydziestu ludziom, przeznacza niemałe sumy na działalność charytatywną oraz - o ile można to z boku ocenić - dojrzale podchodzi do swojej wiary.

...
2641

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]